...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lista e Renditur per FILLESTAR te LINUXIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bleendo.x
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 81
Join date : 05/07/2009

MesazhTitulli: Lista e Renditur per FILLESTAR te LINUXIT   Sun Jul 05, 2009 2:28 am

Lista e Renditur per FILLESTAR te LINUXIT

Mora kohen të shkruaj një spjegim të shkurt për disa fillestar të Linuxit

Pra këtu behet fjala e Listes së renditur/Dosjet e Renditura ne Linux

Shiqoni tani Tabelen si eshte krijuar dhe qfar përbajn ato dosje të Linuxt
mbrenda apo përqka shfrytzojn ato
këto renditje nvaren dhe pak ndo distrubtoret e ndryshme por faktikishtë
shumica prej tyre e ka ket renditje.
Dosja - Përshkrimi i dosjes


/bin - ne ket dosje gjinden gjitha Programe, dhe të gjith kan drejta për ti
shfrytzuar.


/boot - Këtu jan gjitha opsione e Startdiskete/plakes dhe Kernelit/Bërthames
së Linuxit


/dev - Mbrenda në ket dosje gjinden gjith driver të sistemit dhe harduereve
të lidhura.


/etc - Përmban gjitha Konfigurimet e skendareve/dosjeve


/lib - Biblioteka/Libraria e përgjithshme


/mnt - Shtesat e lidhura në Kompjuter si DVD, Ext. Hardisk etj..


/proc - Informacionet të ndryshme rreth Sistemit


/root - Sipërfaqja e Administratorit/Kryesisë


/sbin - Programet e Sistemit, Shfrytzimi me mundësi
Administrative/Administratorit


/tmp - Datat Kalimtare, të shfrytzuar


/usr - Skendar/Dosje për shfrytzuesit e Sistemit (për të gjithë)


/var - Dosje e cila përmbledh gjith informacionet që ndodhin gjat sistemit,
Si Log skendare etj..
P.s ket u detyrova ta shkruj se me pyesin shum shpesh antar të ndryshem se
ku mund ta bej atë ket
e keshtu me radhë pra pasi ta lexoni ket mendoj se sdo te keni problem me
radhitjen e programim dhe
instalim ne Linux pastaj, kur e dini se qfar duhet te ndodh me atë program
dhe ku mund apo ku duhet të vendoset.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
 
Lista e Renditur per FILLESTAR te LINUXIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Sistemet Operative :: Linux | UniX-
Kërce tek: