...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si te komplimojm nje EXPLOIT ne LINUX

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bleendo.x
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 81
Join date : 05/07/2009

MesazhTitulli: Si te komplimojm nje EXPLOIT ne LINUX   Sun Jul 05, 2009 2:29 am

Cilat kushte duhet te jen te plotesuar deri tek komplimimi i nje Exploiti:
1. Se pari duhet te jet i instaluar autoconf
2. Se dyti duhet te jet i instaluar automake
3. Se treti duhet te jen te instaluar GCC-jat etc..

Pra per ti instaluar te gjith keto ne ubuntu LINUX duhet te shkojm keshtu:
_____________________________________
sudo apt-get install build-essential checkinstall
_____________________________________
pra kjo komand ti instalon te gjitha kushtet qe duhet ne linux deri tek komplimimi i nje EXPLOITS
pastaj e shkruani ket komanden e meposthme:
_____________________________________
sudo apt-get install cvs subversion
_____________________________________

Ndersa ne OpenSUSE Linux shkoni permes yast me komadën:
__________________

yast2
__________________

shkoni add-on product
pastaj e zgjedhni base system dhe i instaloni
__________________________________________________ _________________________________

Tani fillojm me komplimimin e EXPLOITIT

Se pari p.sh un shkoj tani ku e kam ruajtur exploitin tim te preferuar un e kam ruajtur ketu:
cd /home/spywarrior/Desktop
pastaj qfar duhet te bejm tani ne duhet te testojm exploitin a mund te komplimohet aj exploit apo jo vazhdojm me ket komand:
_____________________
gcc exploiti.c
_____________________
pastaj e vreni ne desktop qe ju del nje file a.out ajo file mund ta shkruani ket komand:
_________________________
cd /home/spywarrior/Desktop
_________________________
./a.out
_________________________

pra e vreni dhe vet se kjo i tregon permbajtjen e ati EXPLOITIT

Tani vazhdojm me komplimimin e EXPLOITIT:
_________________________
gcc -o exploiti -c exploiti
_________________________

Pastaj qfar duhet te bejm pasi te komplimojm duhet te krijojm nje S dokument te ketij EXPLOITI:
_________________________
gcc exploiti.c -S -g
_________________________

Pastaj me ket komand e perfundojm komplimimin e EXPLOITIT
_________________________
gcc -02 -o exploiti exploiti.c
_________________________

pastaj exploiti komplimohet me sukses dhe ne qfar duhet te bejm duhet te shkojm ne at ven ku e keni te ruajtur exploitin pra un e kam ketu
_________________________
cd /home/spywarrior/Desktop
dhe shkoj keshtu
./exploiti
_________________________

dhe pastaj dalin te dhenat e ati exploiti dhe pastaj filloni me sulmin tuaj te preferuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.blendos.albanianforum.net
 
Si te komplimojm nje EXPLOIT ne LINUX
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Sistemet Operative :: Linux | UniX-
Kërce tek: