...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 23

MesazhTitulli: Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë   Tue Jul 07, 2009 9:22 am
Festivali tradicional i verës i cili mbahet në qytetin Haro në veri të Spanjës çdo vit kalon me beteja që nuk kursejnë aspak, me ç’rast pjesëmarrësit zbrazin verë nga revolet e ujit, bocave dhe pajisjeve tjera.
Rreth 40.000 litra verë janë derdhur në Haro në festivalin tradicional të verës dhe betejës i cili çdo vit mbahet më 29 qershor, në ditën e mbrojtësit të tyre Shën Pjetrit.

Njerëzit tubohen në mëngjes, të veshur në bluza të bardha dhe të armatosur me boca, kova, pajisje të ndryshme dhe revole të ujit përplot me verë.

Pos që i përmbahen garës dhe pirjes së verës, garuesit zbrazin verë në njëri-tjetrin pa fije mëshire nga “armët” e përgatitura. Në festën e këtij viti janë lagur rreth gjashtë mijë njerëz të cilët në shtëpi kanë shkuar me bluza ngjyrë trëndafili, në vend të bardhave që i kishin veshur në mëngjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Diskutime te Ndryshme :: Kuriozitete-
Kërce tek: