...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Intelin e kërcënon dënimi prej afro katër miliardë dollarësh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dannchee.hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 174
Join date : 20/04/2009

MesazhTitulli: Intelin e kërcënon dënimi prej afro katër miliardë dollarësh   Mon May 11, 2009 3:16 pm

Dënimi për sjellje jokonkurruese në treg me vlerë prej 1.35 miliardë eurosh të cilën ka pranuar ta paguajë kompania Microsoft është shuma më e madhe e shqiptuar ndonjëherë, mirëpo siç po qëndrojnë gjërat tani, dënimi i cili do të mund t’i shqiptohej gjigantit kompjuterik Intel definitivisht do të mund të thyente këtë rekord.

\Organi përgjegjës i Komisionit Evropian për sjellje konkurruese në treg do të duhej që gjatë kësaj jave të merr vendimin përfundimtar ndaj kompanisë Intel. Siç po shihet, dënimi i caktuar do të duhej të ishte 3.8 miliardë dollarë, respektivisht rreth 2.78 miliardë euro.

Sa për rikujtim, Komisioni Evropian ka akuzuar kompaninë Intel qysh në vitin 2000 dhe atë pas padisë së konkurrentit të saj më të madh - AMD. Intel, sipas aktakuzës, gjoja prodhuesve të caktuar të kompjuterëve dhe afaristëve u ka premtuar lirime të theksuara në mallrat e blera, dhe atë vetëm nëse nga oferta e tyre largojnë kompaninë AMD-në.

Gjatë kësaj jave do të dihet vendimi përfundimtar i Komisionit, e nëse Intel shpallet fajtor, përveç dënimit me para, kompaninë e pret edhe ndryshimi i politikës afariste ndaj blerësve të vet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Intelin e kërcënon dënimi prej afro katër miliardë dollarësh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: