...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hakeri suedez sulmon NASA-n

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dannchee.hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 174
Join date : 20/04/2009

MesazhTitulli: Hakeri suedez sulmon NASA-n   Mon May 11, 2009 3:25 pm

Një suedez njëzetvjeçar është paditur për sulm hakerësh në sistemet operative të NASA-s dhe gjigantit të rrjeteve Cisco, ka njoftuar ministria amerikane e drejtësisë.
Philip Gabriel Pettersson, i njohur si "Stakkato", është paditur për sulm dhe për qasje të paautorizuar në fshehtësitë e prodhuesve, ka theksuar ministria.

Pettersson është paditur për pesë pika për sulm në sistemin kompjuterik dhe rrjet në San Jose, në selinë kaliforniane të Cisco në maj të vitit 2004 dhe vjedhjen e kodit operativ të atij sistemi.

Supozohet se ai ka hyrë pa leje edhe në kompjuterët të cilët i takojnë qendrës hulumtuese Ames të NASA-s dhe njësisë së avancuar për super-kompjuterë në Moffett Field të Kalifornisë, në maj dhe tetor të vitit të njëjtë.

Ministria e drejtësisë ka theksuar se po bashkëpunon me autoritetet suedeze në këtë rast.

Dënimi më i madh për secilën nga paditë për sulm dhe vjedhje të fshehtësive të mbrojtura është 10 vjet burg dhe dënim me para prej 250.000 dollarë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Hakeri suedez sulmon NASA-n
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: