...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qysh ta instalojm PHP NUKE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: Qysh ta instalojm PHP NUKE   Tue May 12, 2009 3:15 pm

Se pari duhet me e downloadua PHP-Nuke :


PHP-Nuke

E downloadum a .. po a Ok ! tani e extractojme ne PC ateher e uploadojme ne

hostin tuaj POR vetem folderin e HTML a mkuptut

POR para se me uploadua merreni dreamweaver apo frongpage a dicka cka

keni e modifikojme filen CONFIG.php

i keni rreshtin me nr e ju duhet me e modifiku dmth qysh prej nr 53-60...


53 $dbhost = "localhost"; ( Database Hosti munet me kon edhe domain i juj po edhe ndonje IP psh. 212.184.xxx.xxx mvaret prej Hosterit )
54 $dbuname = "Database UserName"; ( Username i Databases - useri krijohet ne ControL PaneL ose PhpMyAdmin - nese nuk mund ti gjeni kontaktoni Hosterin )
55 $dbpass = "Database Password"; ( Passwordi i Databases - edhe passin e krijoni kur ta krijoni userin )
56 $dbname = "Database Name "; ( Emri i Databases - edhe kto duhet me kriju kur ta jepni userin edhe pasin )
57 $prefix = "nuke"; ( ketu edhe mund te ndryshohet po munet edhe me kon that mos me shkru sen )
58 $user_prefix = "nuke"; ( edhe kjo mund te ndryshohet po munet me kon edhe that mos me shkru sen)
59 $dbtype = "MySQL"; ( keto e leni qeshtu )
60 $sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; ( edhe ketu e leni qeshtu )


tani kete file e ruajm sic osht (config.php) e uploadojme ne host

E Tani duhet ju me u lidh me PhpMyAdmin , kur te hyni zgjedhni detabasen

qe e keni shkru te config.php gjithashu edhe database name-n edhe shkoni

tek SQL Browser

Kur e keni extractu phpnuke , ne nje folder asht SQL , brenda tij eshte nje file

me emrin nuke.sql


tash kete file duhet me e uploadu permes SQL browser ne PhpMyAdmin

kur ta keni kry krejt kete pun shkojm ne http://www.webijuaj.com/html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Qysh ta instalojm PHP NUKE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Mesohu-ks Boxi :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: