...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndani HDD tuaj ne 2.3,4.5 pjes apo me shum

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: Ndani HDD tuaj ne 2.3,4.5 pjes apo me shum   Tue May 12, 2009 3:52 pm

Po filloj te ju tregoj si te ndani HDD tuaj ne 2 apo me shume pjese. Per cdo pakjartesi, une ktu jam! Osht nje tutorial i punum prej meje, pak i vjeter, po prap i dibishem nashta per dikon...

Programi per ta nda HDD quhet: Partition Magic - Shkarko Ketu

E instalon programin, e lshon edhe tash te hapet qekjo (nejse une veq e kom te ndam HDD ne 2 pjese, e kom HDD 80GB, e kom nda 20 me 60, po ska lidhje, une ta sqaroj prap proceduren njejt sikur ti qe nuk e ki te ndam, e si moster pe perdori particionin e 20GB)

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 755x456 and weights 55KB.


Tash ju hapet kjo faqe!Tash nese don me nda HDD, e cakton poshtë aty te numrat sa me sa po don me lan HDD. Te New Size (qe te unë osht 20.120.4 MB) ti tash e cakton sa po don me lan. Ti e paske 80GB HDD, e nese don 40/40 me nda, e shkrun te 80GB (sikur une qe e kom 20...) 40 (ama ki kujdes, mos e le 40 MB po bone 40 GB, veq ndrroje 80 qe ki aty, bone 40, ato shifrat mas numrit 80 mos i prek) edhe i mshon OK.

Tash te del qeshtu ne program:

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 754x296 and weights 57KB.


Masnej te del qeshtu (une e kom emertu particionin SHEMBULL sa me ta sqaru ty) edhe klikon posht e sheh Apply (edhe te thot po me doket me ristartu PC per me kriju Particionin, e une sjom ka du me ja ba Apply se me krijohet ni Particion i ri, e sjom ka du me kriju... ama puna kryesore u kry deri qetu, masnej ristartohet PC edhe automatikisht e formon particionin e ri, e ti mos e prek derisa te kryn procesin vet PC)

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 751x112 and weights 19KB.


Me qekaq perfundon puna, tash i ki dy particione kur te ristartohet PC. Nese keni diqka te pakjart lirisht folni mos t'ju vjen marre, edhe paqartesine ma te vogel nese e keni kallxo ktu!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ndani HDD tuaj ne 2.3,4.5 pjes apo me shum
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Mesohu-ks Boxi :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: