...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NEWBIE C++ Help

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: NEWBIE C++ Help   Tue May 12, 2009 4:26 pm

[edit] wouldn't be bad to make this a sticky thread, so others may be able to use it without me repeating myself. This is a very common question here.[/edit]if you don't have a compiler (to make .exe) go to
Kodi:
http://www.bloodshed.net/dev/index.htmldownload version 4, version 5 is a buggy beta. if you do dl ver.5, then update .exe using cvs at sourceforge.As for books go, the best one is "The c++ programming language" by Bjarne Stroustup (the inventer of c++) is the best. Itis one of those books that from a beginner to Linus Torvalds (linux guy) and developpers use.edit: the sites below all helped me in some way or another. First you should learn c programming, then move on to c++ and win32api and other api's.
Kodi:
http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/This site covers a lot! I learned a lot of Object Oriented Programming from here.


Kodi:
http://www.cplusplus.com/ref/This is a handy site for beginners. This has examples and instructions for many standard library functions.


Kodi:
http://www.sgi.com/tech/stl/This is handy resource. Most of functions show prototypes and explenations for all of STL.


Kodi:
http://www.allegro.ccThis has an easy to use complete game programming library. It's well evolved and used. It supports directx hardware accel through its functions.


Kodi:
http://www.sourceforge.netThis is for those of you interrested in developping open source, giving feedback, bug reporting, latest builds, and complete code of some of your favorite apps... and much much more.


Kodi:
http://oopweb.com/CPP/Files/CPP.htmlThis has a list of many tutorials and other resources.


Kodi:
http://www.msdn.microsoft.comA developer's ultimate resource.


Kodi:
http://www.winprog.org/tutorialThe best site for learning windows programming. The guy set out to make it easy and quick. I think he certainly achieved his goal.


Kodi:
http://www.cprogramming.com/tutorial.htmlanother c tutorial


Kodi:
http://www.research.att.com/~bs/homepage.htmlThe inventors home page.


Kodi:
http://www.cprogramming.com/tutorial.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
NEWBIE C++ Help
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Gjuhet Programuese :: C / C++-
Kërce tek: