...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Q eshtë Java Scripti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: Q eshtë Java Scripti   Tue May 12, 2009 4:35 pm

Javascript është gjuhë e skriptit e krijuar nga Brendan Eich, drejtor i shoqërisë Mozilla. Edhe pse quhet Java ky skript nuk ka të bëjë asgjë me gjuhën Java (anglisht Xhava) të kompanisë SUN. Drejtori i kompanisë e kishte menduar një skript i cili nuk varet nga sistemi drejtues dhe i duhej atij një emër. Në atë moment e kishte ai një filxhan kafe në dorë dhe vendosi që ta quaj Java (kështu quhet gjithashtu kafeja në Amerikë).

Në fillim Brendani e ka quajtur këtë skript Mocha dhe pas patentimit në Zvicër me emrin ECMA-script. Pasi që ECMA ishte vështirë të theksohej (I-SI-EM-EI) dhe Brendani bashkëpunonte me kompaninë SUN (e cila është pronare e këtij skripti) u pajtua që të vendoset në treg me emrin Javascript.

Javascript nuk është gjuhë e pavarur, por shtesë për dokumente të uebit me qëllim të ndërveprimit me përdoruesin. Javascript mund të përdoret si skript në anën e klientit (Client-Side) ose në anën e serverit të uebit (Server-Side).

Nëse skripti përdoret në anën e klientit përdoruesi ka mundësi ta ndaloj përdorimin e tij. Nëse skripti përdoret në server nuk mund të ndalohet ekzekutimi por është më i ngadalshëm sepse duhet të punoj në server (nga largësia). Përdoruesi nuk e sheh skriptin kur ai punon në server të uebit, por vetëm rezultatet e veprimit të atij skripti.

Përdorimi i Javascript-it


Kodi:

document.write("Përshëndetje")
Pamja në shfletues
javascript_0101.html
Përshëndetje
__________________
Web Design - Dizajn profesional të web faqeve me CMS në teknologjinë PHP - MySQL dhe AJAX.

Domain & Hosting - Rezervimi i domain emrave dhe hapsira e web faqeve në internet.

Graphic Design & Identity - Dizajnimi i llogos dhe brendit tuaj poashtu i broshurave, katallogjeve dhe menyve të ndryshme.

Broadcast - Transmetimi i radios dhe TV-së në internet me kualitet dhe çasje të lartë të vizitorëve.

Audio & Video Production - Produksioni i audio dhe video raklamave, klipeve dhe spoteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Q eshtë Java Scripti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Gjuhet Programuese :: JAVA-
Kërce tek: