...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bazat e HTML 2009

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: Bazat e HTML 2009   Tue May 12, 2009 4:38 pm

ktuh kam paraqitur disa nga kodet bazike te gjuhes programuese HTML.:
Te gjitha jane me sqarime ne gjuhen shqipe se per qfar nevojiten.:

perdoret gjithmone kur fillojm ose perfundojm nje faqe ne html

() osht perdor perpara nga programust si opcion i
avansum i html po osht teper i komplikum per kit arsye sperdoret mo

perdoret ku vendosim titullin ose diqka ne fillim te websitet

body eshte ajo qe mban gjithqka ne eshte brenda kodit

eshte kodi qi i cakton ngjyren sfondit te websitet p.sh: ="#FFFFCC"


perndryshe paragraph perdoret per me paraqit shkrime me paragrafe ne web


perdoret kur doni me kalu ni rresht pa shkru kurgjo ne te ose pas tshkruni
ne rresht me lon pjesen tjeter tzbarzt

perdoret kur dojm me qit ni koment ne html kjo nuk paraqitet ne faqe po veq
ne html code p.sh
--------------------------------------------------------------------------------
paraqet ni viz nform horizontale ne web

per text ne BOLD shkronja te trasha

per te paraqitur text me shkronja te medha

paraqet tekstin ne shkronja italike

paraqet nje kod per kompjuterin

(anchor) perdoret per paraqitjen e qdo burimi ne web te fotove klipeve muzikes etj p.sh ktu per nje link Teksti per tu paraqitur

definon tabelen
definon filliuesin e tabeles

definon fillimin e tabeles
definon trupin e tabeles
titullin e tabeles
definon vleren per nje ose me shum kolona ne tabel
definon nje grup kolonash ne tabel
definon rreshtin e tabeles

----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------


----------------------------------------------------------------------
__________________
Web Design - Dizajn profesional të web faqeve me CMS në teknologjinë PHP - MySQL dhe AJAX.

Domain & Hosting - Rezervimi i domain emrave dhe hapsira e web faqeve në internet.

Graphic Design & Identity - Dizajnimi i llogos dhe brendit tuaj poashtu i broshurave, katallogjeve dhe menyve të ndryshme.

Broadcast - Transmetimi i radios dhe TV-së në internet me kualitet dhe çasje të lartë të vizitorëve.

Audio & Video Production - Produksioni i audio dhe video raklamave, klipeve dhe spoteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Bazat e HTML 2009
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Design & Programim :: HTML & DHTML-
Kërce tek: