...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Seat Ibiza Ecomotive – 2.9 litra në 100 km

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dannchee.hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 174
Join date : 20/04/2009

MesazhTitulli: Seat Ibiza Ecomotive – 2.9 litra në 100 km   Tue May 12, 2009 5:06 pm

Automjeti i ri Seat Ibiza Ecomotive, i cili përndryshe publikut i është paraqitur gjatë tetorit të vitit të kaluar në panairin e automjeteve në Paris, ka arritur një rezultat të jashtëzakonshëm duke kaluar 1.562 kilometra me një rezervuar karburant, që do të thotë se shpenzimi mesatar ka qenë vetëm 2.9 litra në 100 kilometra.

Në timonin e Ibiza Ecomotive përndryshe ka qenë austriaku Gerhard Plattner, i cili ka udhëtuar nga Martorella afër Barcelonës në Spanjë, e nëpër Francë deri në qytetin Gottingen të Gjermanisë.

Për një rezultat të këtillë janë meritorë aerodinamika e përmirësuar e automjetit, njësia e modifikuar kontrolluese elektronike e motorit me naftë 1.4 litërsh (ka 80 KF dhe moment të rrotullimit prej 195 Nm), pesha diç më e vogël dhe gomat SP10A 175/70 R14 me rezistencë më të vogël të rrotullimit, etj.Ibiza Ecomotive për të arritur shpejtësinë prej 100 km/h ka nevojë për 12.9 sekonda, derisa atë maksimale e arrin në 177 km/h.

Nën pajisjet standarde të Ibiza Ecomotive ndryshe, në mes tjerash gjenden ABS, ESP, TCS + EBA, Hill Hold Control, MP3, servo timon, mbyllje qendrore nga largësia dhe shumë opsione tjera.

Postuar: 18
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Seat Ibiza Ecomotive – 2.9 litra në 100 km
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: