...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Konferencë e përvitshme e softuerit në UP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 23

MesazhTitulli: Konferencë e përvitshme e softuerit në UP   Tue Jun 09, 2009 1:30 pmDuke filluar nga ky vit, çdo vit, në Universitetin e Prishtinës do të organizohet konferenca vjetore në lëmin e informatikës.

Universiteti i Prishtinës dhe “Organizata kosovare e softuerit të lirë dhe të hapur” (FLOSS Kosova) kanë nënshkruar të mërkurën një marrëveshje në lidhje me këtë konferencë, njofton e përditshmja kosovare Koha Ditore.

Marrëveshja është nënshkruar në mes të rektorit të UP-së Enver Hasani dhe Flakron Bytyqit nga organizata FLOSS Kosova. Të pranishëm me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes ishin edhe zëvendësministri i Ministri i Energjetikës dhe Minierave, Blerim Rexha dhe James Mike Dupont, anëtar i bordit të organizatës (FLOSS Kosova).

Me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes, rektori Hasani ka thënë se me këtë marrëveshje nuk do të përfitojnë vetëm studentët dhe profesorët e UP-së, por edhe bizneset dhe qeveritë në vend e rajon.

“Kosova ka një të ardhme në teknologjinë informative dhe ne si universitet duam të marrim rolin e katalizatorit të zhvillimit të vendit në këtë lëmë”, ka thënë Hasani.

Ndërkaq, James Mike Dupont, anëtar i bordit të organizatës (FLOSS Kosova), ka thënë se në të ardhmen jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajon Kosova do të jetë qendër e zhvillimit teknologjik.

Meqë kjo konferencë sipas nënshkruesve të marrëveshjes, do të bëhet tradicionale në UP, Dupont është shprehur se për çdo vit do të hapen mundësi të reja dhe do të promovohet softueri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Konferencë e përvitshme e softuerit në UP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: