...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sistemi ndalon automjetin në rast të problemit shëndetësor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 23

MesazhTitulli: Sistemi ndalon automjetin në rast të problemit shëndetësor   Tue Jun 09, 2009 1:37 pmVozitësit e moshës më të vjetër bien në grupin e rrezikuar të vozitësve të cilët gjatë vozitjes mund të përjetojnë sulm në zemër dhe me këtë të rrezikojnë pjesëmarrësit tjerë në trafik. Mu për këtë, bavarezët janë duke punuar në një sistem të sigurisë i cili në raste të tilla do të merrte kontrollin mbi automjetin dhe do ta ndalonte.

Emergency Stop Assistant aktualisht është në fazë eksperimentale, derisa në BMW pohojnë se sistemi është i aftë të dëshmojë komplikimet shëndetësore tek vozitësit dhe në mënyrë krejtësisht autonome të merr përsipër kontrollin mbi automjet.

Sistemi do të fillojë me një manovrim të sigurisë ashtu që do të aktivizojë të katër treguesit e drejtimit, derisa radarët e tij do të fillojnë të kërkojnë pjesën e parë të rrugës ku automjeti do të mund të ndalej në mënyrë të sigurt. Sistemi Extended Emergency Call më pas u drejton një thirrje urgjente shërbimeve kujdestare dhe me anë të sistemit GPS përcakton lokacionin e saktë të automjetit.

Tani për tani nuk dihet se kur do të shohim një sistem të këtillë tek modelet serike, mirëpo vozitësit me probleme shëndetësore sigurisht do ta vlerësojnë këtë teknologji të re.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sistemi ndalon automjetin në rast të problemit shëndetësor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: