...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Le duhanin, ta kryejmë martesën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 23

MesazhTitulli: Le duhanin, ta kryejmë martesën   Tue Jul 07, 2009 9:20 amShoqata bamirëse në Riad, në kryeqytetin e Arabisë Saudite, ka zbuluar një mënyrë inovative të motivimit të rinjve për të lënë duhanin. Në fakt, fatlumit të zgjedhur i cili lë këtë ves të keq i ofrohen shpenzimet pa pagesë për martesë.

Qindra meshkuj në Riad janë nxitur nga iniciativa për lënien e duhanit, madje janë kyçur edhe shumë joduhanpirës të cilët kanë filluar me vesin e padëshiruar vetëm që të mund të përfshihen në garën për martesë pa pagesë.

Shoqata e udhëheq fushatën nën moton “Lënia e duhanit shkon në harxhimet e juaja, e martesa në tonat”. Në shumicën e vendeve të botës arabe dhëndri bart shpenzimet e tërë martesës, derisa në shoqatë thonë se duhanpirësit do të duhet të kalojë nëpër një tretman javor për të lënë duhanin.
Fituesi i shpërblimit kryesor, do të zgjidhet më 6 gusht, derisa edhe 20 pjesëmarrës tjerë do të shpërblehen me mobilim të shtëpive. Shpenzimet e mëdha shpesh detyrojnë arabët e rinj që të shtyjnë dasmën derisa të grumbullojnë mjaft për t’i përmbushur të gjitha nevojat e nuseve, transmeton BBC.

Natyrisht, në sipërfaqe kanë dalë edhe kritikuesit e kësaj iniciative. Disa thonë se iniciativa zhvlerëson atë që ata e vlerësojnë marrëdhënie të shenjtë, derisa disa tjerë këtë iniciativë e vlerësojnë seksiste. Mirëpo, qëllimi i shoqatës është krijimi i familjeve në të cilat nuk pihet duhani, sepse më shumë se një e katërta e 27.6 milionë banorëve sa ka Arabia Saudite janë duhanpirës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Le duhanin, ta kryejmë martesën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Diskutime te Ndryshme :: Kuriozitete-
Kërce tek: