...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Linux mbështet i pari USB 3.0!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 24

MesazhTitulli: Linux mbështet i pari USB 3.0!   Wed Jul 08, 2009 5:35 pmËshtë ditur që Linux do të jetë sistemi i parë i cili do të mbështes USB 3.0, vëllaçkoja më i shpejtë i USB 2.0.

Shpejtësia e transferimit e USB 2.0 është shumë mbresëlënëse, me lidhjen që lejon 5Gbps herë shkarkimi. Nuk është çudi që lidhësi është dyfishuar me SuperShpejtësi.

Tani për tani USB 2.0 mund të kaloj informacionin në 480 Mbps.

Kernel 2.6.31
Zhvilluesja e softuerit Open Source ne Intel, Sarah Sharp, vërejti në lajme se një zhvillues i Linux në Open Source Technology Center të kompanisë Intel ishte duke punuar në standardin Nec, HP dhe Microsoft.

"Unë jam duke punuar me Keve Gabbert (personi nga grupi im OSV në Intel) për të siguruar se distribucionet e Linux sikur Ubuntu dhe Red Hat të kapin xHCI driverin. Përdoruesit e avancuar gjithmonë mund të kompilojnë kernelin e tyre në një distro të instaluar në mënyrë standarde", tha Sharp në uebfaqen e saj.

USB 3.0 është paraqitur në Kernel 2.6.31, që do të thotë se përdoruesit e Linux do të jenë në gjendje të kanë USB 3.0 në shtator.

Për ata që nuk iu pritet aq gjatë, Sharp ka disa udhëzime se si të krijoni Kernelin e ndryshuar për standard, ju mund t'i gjeni në: http://sarah.thesharps.us

Produktet që përdorin USB 3.0 do të dalin në shitje nga fundi i 2009 dhe në fillim të 2010, por është mirë të shihet se si Linux është më herët me mbështetje të softuerin dhe gati për harduerin e jo e kundërta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Linux mbështet i pari USB 3.0!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Multimedia & Tema te ndryshme :: Teknologji, Automan, Informatik-
Kërce tek: