...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Q esht sistemi i DNS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TRo0PiX
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 152
Join date : 21/04/2009

MesazhTitulli: Q esht sistemi i DNS   Mon May 11, 2009 11:51 am

Cka eshte sitemi DNS

Sistemi i kodimit "DNS - Domain Name Service / shqiptimi: Servisi i Emrave Domene (SED)"

Lloj sistemi n? teknologjin? e kompjuter?ve. Me ndihm?n e tij lexuesi informohet p?r zanafill?n e shtetit ose organizat?s n? t? cilin ?sht? publikuar ajo flet?.

Pasi p?r kompjuter?t m? mir? jan? t? dh?nat t? shkruara n? numra dhe p?r njer?zit m? mir? n? shkronja, ?sht? futur edhe ky sistem.

Sistemi n? fjal? ?sht? i ngjash?m me sistemin e Adresave IP. Ky sistem ka emrat e adresave q? n? k?t? teknologji thirret Emri i domenit (Domain Name). K?ta emra i takojn? nj? niveli m? t? lart? t? quajtur Niveli i sip?rm i domeneve (Top-Level-Dmain). Pjes?t e emrave jan? t? ndara sikurse tek adresat IP, me nj? pik? si p.sh yahoo.com, etj.

Top-Level-Domain jan? disa shkurtesa dhe zakonisht shkruhen n? fund t? emrit t? domenit. Shkurtesat jan? tipike p?r shtetet p?rkat?se ose p?r organizatat, p?r :

* .al=Shqip?ria
* .it=Italia
* .com=komerciale
* .org= institute ose organizata
* .net=rrjet? e p?rgjithshme
* .edu=shkollat amerikane
* .gov=zyre amerikane
* .mil=ushtris? amerikane

Dh?nia e emrave p?r domen, b?het nga qendra e lidhjes me internetin (Provider), pasi q? t? jet? kontrolluar n? mos ai em?rtim ?sht? n?n? licenc? apo p?rdoret nga dikush tjet?r
_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Q esht sistemi i DNS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Mesohu-ks Boxi :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: